ANKARA SİNCAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADEM SOLMAZ MESLEKİ TANITIM VE YÖNLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADEM SOLMAZ MESLEKİ TANITIM VE YÖNLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

07 Mart 2018 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem SOLMAZ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Ahmet Gürsel AVCI, Mesleki Eğitim Tanıtım ve Yönlendirme Komisyonu Başkan, üyeleri ve ilçemiz ortaokullarında görevli 8.sınıf rehber öğretmenlerin katılımı ile ASO Teknik Kolejinde gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi.

            ASO Teknik Koleji Müdür Başyardımcısı Ali GÜVENDİREN konuşmasında okul hakkında bilgiler vererek özel sinevizyon gösterisinde bulundu. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem SOLMAZ konuşmasında mesleki eğitimin önemine değinerek önemli tavsiyelerde bulundular. Sayın Solmaz, mesleki eğitimin bir ülkenin özellikle Türkiye’nin kalkınması için önemini vurguladı. Geçmiş dönemlerde meslek liselerine yerleşen öğrencilerin başarı çıtasının en altındaki öğrenciler olduğu fakat bu anlayışın artık değişime uğradığını ve eğitim başarısı yüksek öğrencilerin de meslek liselerini tercih etmeye başladığını belirtti. Sayın Solmaz Türkiye’nin eğitim noktasında büyük bir yol ayrımında olduğu ortaöğretim kurumlarına geçiş sisteminin değiştiği, mevcut öğrenim gören öğrencilerimizden sadece %10’luk bir diliminin sınav sonucu doğrultusunda yerleşebileceği, bu sene ilk defa uygulanacak olan ortaöğretime yerleştirme sürecinde en büyük payın rehber öğretmenlerimize düştüğünü belirtti. Sayın Solmaz, ailelerimizin ve öğrencilerimizin doğru yönlendirilmeleri gerekliliğini vurguladı. Sayın Solmaz, Ankara bölgesindeki sanayilerin yıllık 5-6 milyon dolarlık gelir elde ederek ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi. Meslek liselerinin ara eleman değil, aranan eleman yetiştirme çizgisine gelmesi gerektiğini ve bu yönde adımlar atıldığını, ülkemizin özellikle nitelikli teknik elemana çok ihtiyacı olduğunu, teknolojinin  çok ilerlediğini ve bu bağlamda bu teknolojiyi kullanabilecek yetişmiş ve mesleki altyapısı yüksek düzeyde olan kişilere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Buna ek olarak ülkemizde ailelerin meslek liselerine olan bakış açılarının olumlu yönde değişmesi gerektiğini ifade etti.

              Toplantı sonunda rehber öğretmenler ile mesleki eğitimin kalitesini artırmaya yönelik istişare yapıldı.

 

08-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-2018

Hükümet Konağı Tandoğan Mahallesi Zeki Uğur Caddesi Sincan/ANKARA - 0 312 269 54 46 0 312 269 54 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.